Gdzie jest moje miejsce w świecie AI? #13

Świat AI jest bardzo różnorodny i wiele się dzieje na różnych płaszczyznach. Sztuczna inteligencja jest interesująca zarówno z perspektywy naukowej i technicznej, jak też biznesowej. Można robić dogłębne badania nowoczesnych architektur sieci neuronowych, a można też zastanawiać się, jak AI może transformować konkretne procesy biznesowe.

Zdarzało mi się też widzieć dyskusje, zwłaszcza na LinkedIn, kto ma prawo wypowiadać się na temat AI. Otóż uważam, że wypowiadać się na temat AI mogą wszyscy :-) I że każdy ma swoje miejsce w świecie AI.

Analizując ekosystem AI i różne role, które mają z nią do czynienia, mógłbym wyodrębnić trzy główne rodzaje ról - a może raczej trzy kierunki rozwoju zawodowego. Określam je jako: Użytkownik, Twórca i Lider. Każda z tych kierunków obejmuje wiele różnych stanowisk, które jednak łączy wspólna cecha.

Zacznijmy od Użytkownika AI. Jest to prawdopodobnie najliczniejsza grupa. To każda osoba, która odnajduje ciekawe zastosowania AI w życiu prywatnym lub zawodowym. Użytkownikiem AI może być specjalista ds. HR, który wykorzystuje duże modele językowe (np. ChatGPT) do analizy CV, czy specjalistka ds. marketingu, która używa AI do tworzenia atrakcyjnych grafik i angażujących postów. Zdecydowanie - powierzchowna znajomość tego, jak technologia działa, jest przydatna, ale liczy się przede wszystkim umiejętne jej wykorzystanie do usprawnienia konkretnych procesów.

Twórcy z kolei to są osoby, które chcą i potrafią projektować i budować systemy AI. Biorąc pod uwagę niesamowite tempo rozwoju technologii, muszą być na bieżąco z tym, co się dzieje w branży: nowe artykuły naukowe, nowe frameworki, biblioteki programistyczne, nowe przełomowe modele itd. Te role zazwyczaj wymagają znajomości języków programowania (najczęściej Python) oraz szerokiego ekosystemu technologicznego (frameworki, usługi chmurowe, możliwości modeli i podejść technicznych).

No i wreszcie Lider - lider transformacji cyfrowej. Musi być w stanie spojrzeć na AI z perspektywy strategicznej. Zazwyczaj takie role wymagają zdolności przywódczych, dobrej znajomości domeny biznesowej, w której się działa, znajomości możliwości technologii oraz umiejętnego połączenia tych elementów. Do tych ról mogą należeć - w różnym stopniu - analitycy biznesowi, managerowie projektu, CTO (chief technology officer) i inne pokrewne stanowiska. Te często role wizjonerskie - wymagają sięgania wyobraźnią w przyszłość i chęci jej aktywnego kształtowania.

Te trzy rodzaje ról się uzupełniają: Liderzy i Wizjonerzy wymyślają, co warto zrobić, by technologia służyła ludziom i biznesowi. Twórcy zapewniają zaplecze techniczne, które pozwalają urzeczywistnić te wizje. A Użytkownicy właściwie tej transformacji dokonują, korzystając ze stworzonych rozwiązań.

Jak widać - bez któregoś z tych trzech filarów piękna budowla AI się zawali ;-)

Szerzej temat możliwości rozwoju w obszarze sztucznej inteligencji omawiam w moim darmowym e-booku, do pobrania którego serdecznie zachęcam:

👉 https://akademia.rosapostol.pl/l/ebook-moje-miejsce-w-ai

W e-booku rozwijam temat trzech ról, przytaczam przykładowe stanowiska, realizowane zadania, a także prezentuję ścieżki rozwojowe – na czym warto się skupić, by zostać skutecznym użytkownikiem AI, twórcą lub liderem.

Niezależnie od tego, w którym miejscu życia zawodowego obecnie jesteś - sztuczna inteligencja staje się integralną częścią naszego życia i na pewno będziesz miał(a) z nią do czynienia.

Warto wspomnieć, że Chiny od września 2025 roku wprowadzają obowiązkową naukę AI do szkół na poziomie podstawowym i średnim. Nie ma cienia wątpliwości, że w ślad za Chinami zrobią to inne kraje. AI powoli przechodzi z kategorii “przewagi konkurencyjnej” do “konieczności zawodowej”. A więc, przeprowadzenia samodiagnozy, zrozumienie własnych predyspozycji i możliwości rozwojowych to dobry moment, by lepiej zaplanować swoją przyszłość.

Ros Apostol
16.05.2025, 11:29

Kommentar