Nie GPT samym żyje człowiek. 3 alternatywy dla ChatGPT #10
Kiedy pod koniec 2022 roku ChatGPT został udostępniony publicznie, była to prawdziwa rewolucja. Mimo że od wielu lat zajmuję się uczeniem maszynowym oraz sztuczną inteligencją, byłem naprawdę zaskoczony poziomem zaawansowania i zdolnością do symulacji ludzkiej rozmowy.
Od tego czasu ChatGPT stał się bardzo ważnym pomocnikiem w życiu zawodowym oraz prywatnym wielu ludzi.
Sam też chętnie z niego korzystam, na przykład do nauki języka niemieckiego. Konfiguruję ChatGPT tak, aby odgrywał rolę AI tutora i zadawał mi pytania, a potem analizował moją odpowiedź i dawał konkretne wskazówki, gdzie popełniłem błąd. Bardzo polecam takie podejście, które może znacząco wzbogacić doświadczenie edukacyjne. 🙂
Mimo że ChatGPT to naprawdę ciekawe narzędzie, to warto wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie tego typu. Jak już wiemy z poprzednich artykułów, rozwój dużych modeli językowych rozpoczął się w roku 2017, kiedy ukazał się słynny artykuł “Attention is All You Need”, i sporo innych firm też zajmuje się rozwojem tej technologii. Obecnie przypomina to wyścig z dużą dawką polityki i chęcią globalnej dominacji 🙂
W tym artykule przyjrzymy się trzem alternatywom dla ChatGPT. Nie będzie to lista wyczerpująca, lecz raczej przegląd najważniejszych rywali OpenAI (twórcy ChatGPT). A dla nas to będzie kolejna szansa na darmowy dostęp do ciekawych narzędzi.
Google Gemini
Google Gemini to jedna z najbardziej imponujących alternatyw dla ChatGPT - oferuje darmowy dostęp do modelu Gemini 2.0 Flash, a wersja płatna wykorzystuje jeszcze potężniejszy model. W testach porównawczych Gemini przewyższa darmową wersję ChatGPT w zadaniach wymagających rozumowania, co pokazuje zaangażowanie Google w dostarczanie zaawansowanych modeli nawet użytkownikom niepłacącym.
Model Gemini ma dostęp do Internetu, czyli zna najświeższe wiadomości ze świata. Jest jak szybkie i konkretne wyszukiwanie w Google, ale w formie bardziej interaktywnej. Pozwala przesyłać pliki do analizy, tak jak obrazki czy PDFy. Pozwala też generować grafiki. Ma interfejs głosowy, czyli pozwala mówić do modelu, nie tylko pisać. Co prawda, w języku polskim to nie działa specjalnie dobrze, ale bardzo dobrze działa po angielsku.
Świetnie się nadaje do zadań kreatywnych. Do zalet należy również szybki czas odpowiedzi w porównaniu z konkurencją.
Przetestować można tutaj: gemini.google.com
Anthropic Claude
Firma Anthropic została założona w 2021 przez Dario Amodeiego, byłego wiceprezesa ds. badań w OpenAI. Porzucił więc OpenAI i stworzył potężnego konkurenta 🙂
Flagowym produktem firmy jest rodzina modeli Claude, a obecny model Claude Sonnet 3.7 jest naprawdę bardzo dobry. Świetnie się nadaje do zadań związanych z kodowaniem oraz rozumowaniem. Dużą zaletą jest również długi kontekst: możemy wpisać dużo więcej tekstu w pojedyncze zapytanie (bo aż 200,000 tokenów), niż na przykład w ChatGPT (32,000 tokenów). Chatbot pozwala także wybierać styl odpowiedzi - zwięzły czy bardziej formalny? Chatbot pozwala również przesyłać pliki do analizy - obrazki, PDF, Word.
Ciekawą funkcją jest możliwość zrobienia zrzutu ekranu, który model następnie może przeanalizować zgodnie z naszą instrukcją.
Bardzo się ucieszą programiści - można chatbot łatwo zintegrować z kontem GitHub. Ta funkcja jest obecnie w fazie Beta.
Niestety model nie ma dostępu do wyszukiwarki, a więc do najświeższych informacji ze świata. Nie ma również interfejsu głosowego.
Przetestować można tutaj: https://claude.ai/
Mistral
Często mówi się, że Europa nie jest tak innowacyjna, jak USA czy Chiny. W memach można zobaczyć zakrętki przymocowane do butelek jako symbol europejskiej innowacji.😀 I właśnie francuska firma Mistral założona w 2023 roku burzy te mity.
Model dobrze sobie radzi w wielu językach, co może być ważne dla użytkowników nie posługujących się płynnie angielskim, oraz ma długi kontekst (128,000 tokenów). Dobrze sobie radzi z dokumentami, które możemy mu przesłać.
Model ma dostęp do Internetu oraz potrafi generować grafiki. Ma zestaw narzędzi, które można sobie włączać. Ciekawym narzędziem z tego zestawu jest na przykład “Code Interpreter”, które może być bardzo przydatne dla programistów.
Przetestować można tutaj: https://chat.mistral.ai/

Kommentar